Ekonomi

Yağda sabit seyir

Yatırımcılar, Covid kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından Çin’in ham petrol talebinin durumuna ilişkin yeni sinyalleri beklerken petrol yatay seyretti.

ABD ham petrolü Pazartesi gününden sonra varil başına 81 doların üzerinde sınırlı hareket gösterdi. Brent petrol de 88 dolar civarında seyrediyor.

Petrol, dünyanın en büyük ithalatçı ülkesi olan Çin’deki hızlı dönüşün, artan hareketlilik ve endüstriyel faaliyetle birlikte günlük tüketimi 2023’te rekor seviyeye getirebileceği beklentileriyle son iki haftada yükselmişti.

Yatırımcılar ayrıca, Ukrayna’nın işgalinin ardından Avrupa Birliği ve ABD tarafından Rus arzına getirilen daha sıkı kısıtlamaların etkisini de izliyor.

Australia & New Zealand Banking Group günlük notunda, “Çoğu emtia piyasasındaki pozitif temellere ilişkin işaretler, hissiyatın yükselmesine yardımcı oldu. Çin’in yeniden açılmasından gelen talep arasında iyimserlik güçlü” dedi.

Petrol piyasası Amerikan Petrol Enstitüsü’nün verilerini takip edecek. Son iki haftada ülke genelindeki ticari stoklar 27 milyon varilden fazla artarak Haziran 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

koyulhisar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu