Haber

Tahıl anlaşması uzatılamadı, Rus personel İstanbul’u terk etti

Milli Savunma Bakanlığı, Rusya’nın askıya aldığı tahıl anlaşmasıyla ilgili olarak Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM), Rusya ve Ukrayna ile temaslarının devam ettiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan basın açıklamasında, “Küresel gıda fiyatlarının istikrar kazanmasına büyük katkı sağlarken, tüm krizlerin iyi niyet ve diyalogla çözülebileceğini gösteren bu girişimin devam etmesini temenni ediyoruz.” denildi.

Tahıl koridorunun yeniden açılması konusunda olumlu bir havanın olup olmadığı sorusuna bakanlık kaynakları, “Bu anlaşmanın dörtlü olarak mevcut haliyle devam etmesinden yanayız. Bu konudaki girişim ve çabalarımızı sürdürüyoruz. Taahhütler devam ettiği sürece İstanbul’daki Ortak Uyum Merkezi’nin yeterli sayıda işçi ile çalışır durumda kalmasını sağlayacağız.”

İstanbul’daki Ortak Uyum Merkezi’ndeki Rus çalışanın durumu sorulduğunda kaynaklar, “Rus personel Merkez’den ayrıldı” yanıtını verdi.

Başka bir alternatifin söz konusu olup olmadığı sorusuna ise, “Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, dünya tarafından çok faydalı olduğu belirtilen girişimin devam etmesinden yanayız” yanıtı verildi.

Türkiye ile BM’nin arabuluculuk yaptığı anlaşmanın uygulanması ve limanlardan ayrılan gemilerin denetimi için İstanbul’da bir koordinasyon merkezi kuruldu.

Bakanlığın bilgilendirme toplantısında, 22 Temmuz 2022’de hayata geçirilen Tahıl Koridoru Anlaşması kapsamında binden fazla geminin ihtiyaç sahibi ülkelere ve küresel pazarlara 33 milyon tahıl ve gıda taşıdığı kaydedildi.

Kasım, Mart ve Mayıs aylarında süresi üç kez uzatılan anlaşma ile Ukrayna tahılının 45 ülkeye ulaştırıldığı vurgulandı.

DW/GY, AK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu