Haber

Sürücü belgesi taşıma zorunluluğu kalkıyor! Ehliyetler kimlik kartlarına devrediliyor

ANKARA (İGFA) –Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, “Kimliğiniz İle Hayat Kolay” uygulamasıyla ehliyet bilgilerini TC kimlik kartlarına aktaran kişi sayısının 6 milyon 275 bine ulaştığını duyurdu.

SÜRÜCÜ EHLİYETİNE SAHİP OLMA ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

Bu sayede iki kart daha taşımanıza gerek kalmaz. Bu uygulama sayesinde trafikte yanınızda ehliyet taşıma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Her iki belgenin de yeni türde olması yeterlidir.

21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen “Kimliğiniz ile Hayat Kolay” uygulamasıyla yeni nesil sürücü belge bilgilerinin elektronik kimlik kartlarındaki çipe entegre edildiği ve uygulama sayesinde gerekliliğin ortadan kalktığı kaydedildi. Nüfus cüzdanı olan vatandaşların trafikte sürücü belgesini yanında bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE BAŞVURU

Yeni tür ehliyet ve yeni nesil kimlik kartına sahip olanlar nüfus müdürlüklerine kimlik kartlarıyla başvurarak bu uygulamadan faydalanabilirler.

Yeni tür ehliyet sahibi olanlar yeni nesil elektronik kimlik başvurusu yaparken bu uygulamadan faydalanabilirler.

Yeni nesil elektronik kimlik kartına sahip olanlar, yeni tür ehliyet başvurusunda bulunurken bu uygulamadan yararlanabilirler.

Bu işlemlerin tamamı ücretsiz olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu