Ekonomi

Merkez Bankası rezervleri Aralık’ta arttı

TCMB tarafından Aralık 2022 dönemine ilişkin “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likidite Gelişmeleri” bilgisi yayınlandı.

Buna göre Aralık ayında resmi rezerv varlıklar bir önceki aya göre yüzde 5,2 artarak 128,7 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 4,8 artarak 75,4 milyar dolar, altın rezerv varlıkları ise yüzde 6,6 artarak 45,8 milyar dolar oldu.

Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş 1 yıl ve daha kısa vadeli yabancı para çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden kaynaklanan yükümlülükler) Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 7,9 artarak 31,4 milyar olarak gerçekleşti. dolar. Bu miktarın 25,0 milyar doları anapara, 6,4 milyar doları ise faizdir.

Aynı dönemde Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülüğü yaklaşık 71,0 milyar dolar olurken, bu bedelin 36,3 milyar doları bir ay vadeli olarak kaydedildi.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ve diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılık bloke hesapları ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 azalarak 54,4 milyar dolara geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu