Ekonomi

Birleşik Krallık antitröst otoritesi BMW ve VW bilgi davasında temyizi kazandı

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Çarşamba günü yaptığı itirazda başarılı oldu ve BMW ve Volkswagen’e yönelik rekabet karşıtı uygulamalara ilişkin iddialar nedeniyle yürütülen bir soruşturmadan kaynaklanan bir kararla, Birleşik Krallık dışındaki şirketlerden belge talep etme yetkisini doğruladı.

Alman otomobil üreticileri, CMA’nın soruşturma kapsamında bilgi talep etme hakkına itiraz etmişti. BMW’nin ana şirketi Bayerische Motoren Werke AG, daha önce soruşturma için gerekli bilgileri sağlamadığı için 30.000 £ para cezasına çarptırılmıştı ve Aralık 2022’de günlük 15.000 £ cezayla karşı karşıya kalmıştı.

Rekabet Temyiz Mahkemesi (CAT), CMA’nın merkezi yurt dışında bulunan şirketlerden Birleşik Krallık dışında saklanan bilgileri talep etme yetkisinin bulunmadığına karar vererek bu cezayı iptal etti. Volkswagen’in CMA’nın bilgi talebine itirazı da başlangıçta desteklendi.

Ancak Temyiz Mahkemesi, CMA’nın yurt dışında yerleşik şirketlerden bilgi alamaması durumunda uygulama yeteneklerinde önemli bir boşluk oluşacağını vurgulayarak CAT’in kararını bozdu. Mahkeme, böyle bir yetkinin bulunmamasının, komplocuları Birleşik Krallık pazarını hedef alan kartelleri organize etmek için yurtdışına taşınmaya teşvik edeceğini ve onları etkili bir şekilde kovuşturmaya karşı bağışık hale getireceğini vurguladı.

Temyiz Mahkemesinin kararı, CMA’nın, ilgili şirketlerin nerede bulunduğuna bakılmaksızın Birleşik Krallık pazarını etkileyen rekabete aykırı davranışları düzenleme ve soruşturma konusundaki geniş kapsamının altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu