Haber

BİK’te internet haber siteleri için ‘Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’ kabul edildi

İSTANBUL (İGFA) –Basın İlan Kurumu (BİK) 31. Dönem Olağanüstü Toplantısı 31 üyenin katılımıyla Genel Müdürlük binasında gerçekleştirildi.

Genel Müdür Cavit Erkılınç, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 7418 Sayılı Kanun’a göre süreli yayın sayılan internet haber sitelerine resmi ilan ve ilan verilmesi sürecinin tamamını yürütme görevinin Basın İlan Kurumu’na verildiğini söyledi. Ajans.

Eylül 2021’den bu yana titizlikle sürdürülen çalışmalarda ilgili mevzuatın hazırlanmasının yanı sıra yasanın çıkarılmasının da bir diğer değerli adım olduğunu vurgulayan Erkılınç, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin kapsamlı katılım müzakerelerinin ardından hazırlandığını kaydetti. .

“Bu Yönetmelik Hepimizin Yönetmeliğidir” diyen Erkılınç, Anadolu’yu karış karış dolaşarak 820’den fazla gazetenin temsilcisiyle görüştüklerini anlattı.

Erkılınç çok net bir şekilde haklarına sahip çıkacaklarını söylediklerini belirterek, “Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yolunu tuttuk ve bizi doğrudan ilgilendiren konuları gündeme getirmek için yoğun girişimlerde bulunduk. Kurumumuz bünyesinde çalışma grubu ve mevzuat hazırlama grubu.Geceli gündüzlü çalıştı.756 gazetenin site temsilcilerini dinledik.Ardından 20 popüler gazetenin site yöneticilerini Kurumumuzda ağırladık.Alım alan internet haber sitelerinden yaklaşık 30 temsilci yoğun ziyaretçi trafiği burada görüşlerini dile getirdiler.Üç toplantıda da alanın nabzını tutan il müdürlerimizin görüşlerini aldık.Medyanın haberlerini değerlendirdik.Bağlantıcı ve hukukçu akademisyenler ve profesyonel çalışanlarla toplantılar yaptık. medya üzerine çalışıyoruz.Bunlar arasında Genel Konsey üyelerimiz de var.Temel kriterler konusunda onların görüşlerini aldık.Büyük inter’i ziyaret ettik. net haber siteleri, dijital reklam ajansları, medya planlama şirketleri, İstanbul merkezli dijital ölçüm şirketleri. Özellikle meslek kuruluşları ile birebir görüşmelerimiz oldu. Ulaşabildiğimiz herkese anket dağıttık ve görüşlerini aldık. Gelen her yazılı çalışmayı kurula havale ettik, yazılı olanları not ettik. Üzerimize düşeni yaptığımıza yürekten inanıyorum. Bu yönetmeliğin hepimizin yönetmeliği olmasını istiyoruz” dedi.

“SINIRSIZ POSTA PASTASI diye bir şey yoktur”

Cavit Erkılınç, sürecin başında kendilerine söylenenleri bugün de söylediklerinin altını çizerek, dün “gazeteme dokunma” diyenlerin bugün “internetime dokunma” dediklerini söyledi.

Erkılınç, “Düne kadar resmi olarak gazeteci sayılmayanlar, kanalları haber platformu sayılmayanlar şimdi yönetmelikle bizi suçlamaya çalışıyorlar” dedi. süreli yayınlara resmi ilan vermek niyetinde olduklarını ve bunu gerçekten de kamuya açık bir misyon haline getireceklerini.ifade etti.

Erkılınç, “Dün satmayan gazetelere ilan vermekle suçlananlara internet haber sitelerine tıklanmayan ilan vermek suçlamasının da eklenmesini istiyorlar. Üstelik sınırsız reklam pastası olmadığının farkında bile değiller.”

Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin birçok kez değiştirildiğini hatırlatan Erkılınç, şunları kaydetti: mükemmel bir yönetmelik hazırladıklarını iddia etmediklerini, İhtiyaç halinde bu Yönetmelikte de değişiklik yapılabilir.ekledi.

Başkanlık Divanı’nın kurulmasını müteakip, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği, Basın İlan Kurumu Yönetmeliği, Basın İlan Kurumu İlan Portalı Yönetmeliği, Resmi İlan Alım ve Dağıtımı Yönetmeliği’nde değişiklik öngören Yönetim Kurulu teklifleri İlanlar Elektronik Ortamda İlanlar ve İnternet Haber Sitelerinin Resmi İlan Fiyat Tarifesi yer almaktadır. Gündem onaya sunuldu ve kabul edildi.

Daha sonra Kabul İşleri, Hukuk İşleri ve Mali İşler Komiteleri kabul edilen gündem maddeleri doğrultusunda çalışmalarına başladı.

Komisyonların çalışmalarını tamamlamasının ardından Genel Heyetin ikinci oturumu gerçekleştirildi.

Komisyonların görüşleri alındıktan sonra İdari Konsey’in teklifleri kabul edildi.

habergolkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu