Ekonomi

Az balık, çok ilgi

Havaların soğumasıyla balık çeşitleri ve bolluğunda azalma yaşansa da vatandaşların balığa olan ilgisi azalmadı.

Soğuk hava dalgasının da etkisinde kalan Karadeniz’de tekneler denize açılamayınca bu durum balık tezgahlarına da yansıdı. Geçtiğimiz haftalarda tezgahlarda yaşanan bolluk bu sefer yerini belli balıklara bıraktı. Geçen hafta 70 liradan satılan yaban mersininin fiyatı 100 TL’ye yükselirken, mezgit, hamsi ve istavrit boyları küçülürken, barbunya yok denecek kadar azdı.

Fiyatların daha da düşmesi gerektiğini belirten Fikri Varlıklı, “Kilosu 100 liradan somon aldım. Diğer balıklara da baktım ama çocuklar beğendiği için aldım. Fiyatlar biraz daha düşük olabilirdi diye düşünüyorum. … Havaların soğuması da fiyatlara etki etmiş olabilir.”

Bir diğer müşterimiz Hüseyin Seven, “Fiyatlar diğer et ürünlerine göre uygundu ama biraz daha düşebilirdi. Ben şimdi hamsi alacağım. Hamsi kilosu 50 liradan satılıyor. İnşallah herkes alır.” Hamsinin kilosu 30 lira olsa vatandaş için daha iyi olur.”

“Balık az ama ilgi çok”

Vatandaşların balığa olan ilgisinde bir azalma olmadığına işaret eden balık satıcısı Onurcan Köse, “Hava şartlarından dolayı balık az. Hamsi 50 liradan satılıyor. Vatandaşlar en çok hamsiye ilgi gösteriyor ve biz yeterince satıyoruz. .Mezgit 30, barbunya 50, lüfer 100, levrek 150, çipura 120, somon 100 TL satılıyor.Fiyatlar o kadar değerli değil.2 ay hamsi satıyoruz.1 ay hamsi satıyoruz. Hamsiler şu anda dolaba atılıp pazarda saklanacak. Hamsiler ince ve orta boyda. Vatandaşlar günlük ihtiyaçları kadar hamsi alabiliyorlar. “Bu yıl dolaplar meşe palamudu ile dolu, hamsi için yer yok. şimdi hamsi. Meşe palamudu bolluğu ile başlayan dönem, kabak ve hamsi bolluğu ile devam ediyor. Hamsi bolluğuyla bir ay daha geçerse keyifli dönemi kapatırız.” – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu