Haber

ABD’den Bağdat ve Erbil’e ‘Şengal’ çağrısı: Vali atanmalı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller da 1 Ağustos Salı günü düzenlediği günlük basın toplantısında Êzidî Soykırımı ve Şengal’deki duruma ilişkin bir soruyu yanıtladı. Miller, Washington yönetiminin Irak ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (İKRG) hükümetlerinden Şengal’e kaymakam atanmasını talep ettiğini, Şengal Anlaşması’nın uygulanmamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Rûdaw’ın haberine göre ABD’nin “IŞİD’in mağdur ettiği Êzidîler ve diğer topluluklara desteğini sürdüreceğini” söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, 2020’de imzalanan Şengal Anlaşması’nın “yapıcı bir adım olduğunu ancak siyasi çatışmalar nedeniyle uygulanmadı.” imkansız olduğunu belirtti.

Miller, Êzidi soykırımının yıl dönümü münasebetiyle ABD Büyükelçiliği’nin Bağdat ve Erbil’deki yetkililere Şengal’e kaymakam ataması, Êzidî liderler ve Şengalli toplumla birlikte çalışarak Şengal’den bir an önce çıkma çağrısında bulunduğunu da hatırlattı. siyasi kilitlenme

“SİYASİ ZORLUKTAN BİR DAHA ÇIKMASI GEREKİYOR”

Rûdaw muhabirinin sorusuna, “Bildiğiniz gibi Şengal Anlaşması yıllardır uygulanmıyor ve binlerce Êzidî hala derme çatma kamplarda çok zor durumda yaşıyor. ABD’nin Êzidî halkına taahhüdü ve görüşünüz nedir? Şengal’deki mevcut durum hakkında?” ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller soruya şu yanıtı verdi:

“ABD, Irak’ta IŞİD tarafından harap edilen Ezidi toplumu ve diğer toplulukları desteklemeye tamamen kararlıdır. Adaleti sağlamaya ve failleri soruşturmaya çalışan Irak hükümeti ile yakın işbirliği içinde çalışıyoruz ve onu destekliyoruz. 2020 Şengal Anlaşması ile ilgili olarak Değerli ve başarılı bir adım olduğuna inanılan anlaşmanın uygulanmaması ve uzun süreli bir siyasi çıkmaza yol açması kabul edilemez.Şengal Anlaşması’nın uygulanmasında anlamlı ilerleme sağlanması Irak’ın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün güçlendirilmesi için gerekli bir adımdır. Bahsedilen, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, Bağdat ve Erbil’deki yetkililer, Şengal’de bir kaymakam, Şengal toplumu ve Êzidî liderlere kendisini atamaları için bir an önce siyasi çıkmazdan çıkmaları çağrısında bulundu.(DIŞ HABER)

cinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu